„Dobry start” – 300 plus od września

20 Czerwiec 2018

Rząd rusza z programem „Dobry start”. Wsparcie na wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł można otrzymać na wszystkie uczące się dzieci. Wnioski będą przyjmowane już od 1 lipca.


„Wyprawka 300 plus” została zupełnie niedawno podana do wiadomości publicznej przez rząd, a już od września tego roku ma ruszyć pełną parą. Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, program ma objąć 4,6 mln uczniów. W tym przypadku nie będzie stosowane kryterium dochodowe. W praktyce oznacza to, iż świadczenie może objąć wszystkie uczące się dzieci aż do ukończenia 20 roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do 24 roku życia. Przysługuje ono raz w roku, na rozpoczynający się rok szkolny. Wnioski będą przyjmowane od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl. A od sierpnia również drogą tradycyjną. Wnioski należy złożyć do 30 listopada.

Będzie to dodatkowy zastrzyk gotówki do domowego budżetu, przeznaczony na wyprawkę szkolną. Nadplanowe pieniądze mogą również wpłynąć na wzrost sprzedaży produktów branży szkolnej. Jak jednak będzie w praktyce? To okaże się już niedługo.

Tymczasem 2 lata temu podobna dyskusja i nadzieje rozgorzały przed wprowadzeniem programu „500 plus”. Od tego czasu rodziny mogą otrzymywać 500 zł miesięcznie na drugie i każde kolejne dziecko bez kryterium dochodowego. - "Z programu korzysta 2 mln 400 tys. rodzin, ponad 3 mln 600 tys. dzieci. Największy udział wśród rodzin objętych wsparciem mają rodziny z dwójką dzieci. Ich odsetek wynosi 62 proc. w ogólnej strukturze rodzin korzystających. W praktyce jest to 1,5 mln rodzin" – mówiła w marcu, podczas konferencji „Dwa lata z Rodziną 500+” minister Elżbieta Rafalska.

Podawane liczby rzeczywiście robią wrażanie. Tak wielka skala dodatku dla rodzin wiąże się, poza dużym wydatkiem dla państwa, również z porządnym zastrzykiem gotówki dla obywateli. Analizując jednak wydatki rodziców trudno zauważyć w związku z tym wielką różnicę dla branży biurowo-szkolnej. Co prawda, jak podaje CBOS, rok szkolny 2017/18 przyniósł wzrost kwot przeznaczanych na potrzeby edukacyjne (o 100 zł w stosunku do roku poprzedniego). Niemniej sumy te wciąż są niższe niż przed dwoma laty. Trzymajmy kciuki, żeby „300 plus” wpłynęło pozytywnie na sprzedaż artykułów branży PBS. Czy jednak faktycznie wpłynie to na wzrost popytu, o tym przekonamy się, gdy pierwsze pieniądze trafią do rodziców.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
https://men.gov.pl/ministerstwo/programy-i-projekty/program-rzadowy-dobr...

Oceń zawartość: 
Nikt nie oceniał treści