Podczas posiedzenia 14 listopada Rząd przyjął Konstytucję Biznesu – pakiet 5 ustaw regulujących działalność biznesową oraz jej relacje z państwem. Wprowadzane zmiany to m.in. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, brak konieczności rejestracji działalności firmy o niskich dochodach, czy 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne dla początkujących przedsiębiorców. Zmiany, poza ulgą na start, mają wejść w życie 1 marca 2018 r.
„Pakiet Konstytucji Biznesu to 5 ustaw, które odmienią rzeczywistość gospodarczą. To także kluczowy etap reformy prawa gospodarczego, zapowiedzianej w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Filarem naszych propozycji jest ustawa Prawo przedsiębiorców. Zawarliśmy w niej rozwiązania systemowe, jak choćby przepisy dotyczące pewności prawa czy zasady relacji urzędnik – przedsiębiorca, ale także bardzo konkretne, np. swoisty pas startowy dla młodych firm” – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.
Nowością wprowadzaną przez ustawy jest Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który ma stać na straży praw zagwarantowanych przedsiębiorcom w Konstytucji Biznesu. Stanowisko ma być bezstronne i apolityczne. Kadencja 6 –letnia.
Dodatkowo przewidziano wsparcie dla nowych firm. W przypadku prowadzenia niewielkiej, dorywczej działalności, gdy miesięczne dochody nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia (1050 zł) – nie musi ona być w ogóle rejestrowana, a dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych. Początkujący przedsiębiorcy mają również prawo zgłosić się do płacenia obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne w terminie 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności, a nie jak dotychczas 7 dni. Utrzymany zostanie dla nich również 24-miesięczny okres preferencyjny składek.
Konstytucja biznesu wprowadzi też katalog zasad regulujących relacje biznesu z państwem oraz poradniki objaśniające najtrudniejsze przepisy prawne, a także rozwinie portal internetowy, który ma się stać punktem informacji dla przedsiębiorców.
Część prostych spraw urzędowych, po uprzedniej zgodzie przedsiębiorcy, będzie można załatwiać przez telefon lub mailowo. Stopniowo będzie też wycofywany numer REGON – teraz podstawową identyfikację ma stanowić NIP.
Uelastycznieniu ma ulec zawieszanie działalności gospodarczej przez osoby fizyczne – będzie można ją zawiesić na okres dłuższy niż 24 miesiące (jak to było do tej pory), a nawet na czas nieokreślony.
Zmiany, z wyjątkiem ulgi na start, wejdą w życie 1 marca 2018 roku. Ulga zacznie obowiązywać wraz z końcem marca.
Więcej informacji znajdziecie na stronie Ministerstwa Rozwoju oraz w samej Konstytucji Biznesu.