Pozyskiwanie środków niezbędnych do stworzenia lub rozwoju firmy to temat niezwykle ważny. Według opinii ekspertów, obecnie trwający proces przyznawania środków na lata 2014-2020 stanowi ogromną szansę dla wielu przedsiębiorców. Jednak pozyskiwanie unijnych pieniędzy wiąże się z pewnymi obostrzeniami i koniecznością przestrzegania zasad w ogłaszanych konkursach.
Stracone pieniądze i ostatnia szansa…
Według raportu przygotowanego przez hiszpańską firmę konsultingową Blomeyer&Sanz na zamówienie Komisji Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego z kwoty 5 mld Euro przeznaczonej na lata 2004-2006, do czerwca 2007 roku Polska przysłała do Komisji Europejskiej faktury na 52,6 proc. tych funduszy (źródło: money.pl). Media donoszą o 57 % wykorzystanych środków. Innymi słowy, nie wykorzystaliśmy w latach 2004 – 2006 około 10 miliardów złotych dotacji. Perspektywa 2007-2013 to już znaczna poprawa wykorzystywania środków z UE. Mimo braku ostatecznych danych można założyć wynik w okolicach 95%. Lata 2014-2020 to ostatni tak duży zastrzyk pieniędzy z Unii Europejskiej. Na jakie zatem cele i w jakich województwach można się starać o dofinansowanie?
Programy dotacyjne
Wśród programów dotacyjnych warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych: Infrastruktura i Środowisko, Inteligentny Rozwój, Wiedza Edukacja Rozwój, Polska Cyfrowa, Polska Wschodnia i inne.
W ramach programu Infrastruktura i Środowisko do wykorzystania jest 27 513,9 mln Euro. Najważniejszymi beneficjentami tego programu będą podmioty publiczne (w tym jednostki samorządu terytorialnego) oraz podmioty prywatne (przede wszystkim duże przedsiębiorstwa).
W ramach POIiŚ 2014-2020 zostanie położony większy nacisk na wsparcie gospodarki skutecznie korzystającej z dostępnych zasobów, przez co sprzyjającej środowisku i jednocześnie bardziej konkurencyjnej ekonomicznie.
Program Inteligentny Rozwój dysponuje kwotą 8 614,1 mln Euro. Będzie wspierał prowadzenie badań naukowych, rozwój nowych, innowacyjnych technologii oraz działania na rzecz podnoszenia konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw.
Jego głównym celem będzie pobudzenie innowacyjności polskiej gospodarki, poprzez zwiększenie nakładów prywatnych na badania i rozwój oraz kreowanie popytu przedsiębiorstw na innowacje i prace badawczo‑rozwojowe.
W programie Wiedza Edukacja Rozwój można walczyć o 4 419,3 mln Euro. Program powstał w odpowiedzi na potrzeby reform w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia. Będzie wspierał takie obszary, jak: zatrudnienie i mobilność pracowników, włączenie społeczne i walkę z ubóstwem, inwestowanie w edukację, umiejętności i uczenie.
Polska Cyfrowa to program, który dysponuje kwotą 2 255,6 mln Euro.
Jest nowym programem krajowym i wspiera m.in.: poszerzanie dostępu do sieci szerokopasmowych, rozwój produktów i usług opartych na technologiach informacyjno‑komunikacyjnych, zwiększenie zastosowania technologii w usługach, np. e‑administracja, e‑kultura, e‑zdrowie.
Jako fundamenty programu przyjęto: szeroki dostęp do szybkiego internetu, efektywne i przyjazne użytkownikom e‑usługi publiczne oraz stale rosnący poziom kompetencji cyfrowych społeczeństwa. O środki z tego programu oprócz instytucji państwowych mogą ubiegać się również przedsiębiorstwa.
Polska Wschodnia to program dysponujący kwotą 2 117,2 mln Euro dla 5 województw Polski Wschodniej: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko‑mazurskiego.
Program Pomoc Techniczna dysponuje kwotą 700,1 mln Euro.
Program Pomoc Techniczna będzie jednym z krajowych programów współfinansowanych ze środków Funduszy Europejskich na lata 2014-2020. POPT będzie gwarantował środki finansowe na obsługę procesu wdrażania polityki spójności Unii Europejskiej w latach 2014-2020 w Polsce. Działania programu skierowane będą w szczególności do: podmiotów sektora finansów publicznych, partnerów społeczno‑gospodarczych i organizacji pozarządowych.
Regionalne Programy Operacyjne
Poszczególne województwa w Polsce dysponują programami, w ramach których szczególna pomoc przewidziana będzie na wybrane cele. Jakie?
Regionalny Program Województwa Dolnośląskiego. W latach 2014-2020 na Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego przeznaczono 2 252 546 589 Euro. Będzie można ubiegać się o pieniądze m.in. na: innowacje, technologie informacyjno‑komunikacyjne, działania związane z edukacją i rynkiem pracy.
Regionalny Program Województwa Kujawsko‑Pomorskiego dysponuje kwotą 1 903 540 287 Euro. Będą one wydatkowane w ramach następujących osi: wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu, cyfrowy region, aktywni na rynku pracy, innowacyjna edukacja itp.
Regionalny Program Województwa Lubelskiego. Na lata 2014-2020 przeznaczono 2 230 958 174 Euro, w szczególności na: badania i innowacje, cyfryzację i konkurencyjność przedsiębiorstw, rynek pracy, adaptacyjność przedsiębiorstw i pracowników do zmian, włączenie społeczne, edukacja, umiejętności i kompetencje.
Regionalny Program Województwa Lubuskiego na lata 2014-2020 dysponuje kwotą 906 929 693 Euro na następujące cele: gospodarka oparta na wiedzy, wsparcie konkurencyjności MŚP, budowa gospodarki niskoemisyjnej w regionie, adaptacja do zmian klimatu i poprawa zarządzania ryzykiem, rynek pracy i mobilność pracowników, włączenie społeczne i zwalczanie ubóstwa, edukacja i uczenie się przez całe życie i inne.
Regionalny Program Województwa Łódzkiego ma do rozdysponowania kwotę 2 256 049 115 Euro, m.in. na: innowacyjność i konkurencyjność, rewitalizację i usługi dla społeczeństwa, zatrudnienie i włączenie społeczne, kompetencje i adaptacyjność.
Małopolski Program Regionalny dysponuje 2 878 215 972 Euro na cele związane z cyfryzacją, ochroną dziedzictwa kulturalnego, rynek pracy i podnoszenie poziomu wiedzy.
Regionalny Program Województwa Mazowieckiego posiada do rozdysponowania 2 089 840 138 Euro na innowacyjność i przedsiębiorczość, wzrost e‑potencjału Mazowsza, rozwój rynku pracy, wspieranie włączenia społecznego i walkę z ubóstwem i edukację.
Regionalny Program Województwa Opolskiego dysponuje kwotą 944 967 792 Euro na innowacje, e‑opolskie, konkurencyjny rynek pracy, integrację społeczną, edukację itp.
Regionalny Program Województwa Podkarpackiego otrzymał wsparcie w wysokości 2 114 243 760 Euro na cyfryzację, rozwój rynku pracy i edukacji oraz inne cele.
Regionalny Program Województwa Podlaskiego dysponuje 1 213 595 877 Euro na wzmocnienie konkurencyjności gospodarki, przedsiębiorczość i aktywność zawodową oraz podnoszenie kwalifikacji, rozwój lokalny itp.
Regionalny Program dla Województwa Pomorskiego otrzymał 1 864 811 698 Euro na komercjalizację wiedzy i edukację zatrudnienie i mobilność, oraz rozwój przedsiębiorstw.
W ramach Regionalnego Programu Województwa Śląskiego przyznano 3 476 937 134 Euro m.in. na cyfryzację i nowoczesną gospodarkę, konkurencyjność MŚP, regionalny rynek pracy itp.
Regionalny Program Województwa Świętokrzyskiego dysponuje 1 364 543 593 Euro na naukę i innowacje, konkurencyjność gospodarki, włączenia społeczne i walkę z ubóstwem.
Regionalny Program Warmia i Mazury na lata 2014-2020 realizował będzie cele na rzecz inteligentnego, zrównoważonego wzrostu, cyfryzacji i rynku pracy oraz dostępu do wysokiej jakości usług publicznych. Łączne środki przeznaczone na program w latach 2014-2020 to 1 728 272 095 Euro.
Wielkopolski Program Regionalny na lata 2014-2020 dysponuje 2 450 206 417 Euro z przeznaczeniem m.in. na: innowacyjną i konkurencyjną gospodarkę, informatyzację i rynek pracy, edukację itp.
Regionalny Program Województwa Zachodniopomorskiego otrzymał wsparcie w wysokości 1 601 239 216 Euro na następujące cele: gospodarka – innowacje – technologie, rozwój społeczeństwa informacyjnego, wsparcie gospodarki niskoemisyjnej, dostosowania do zmian klimatu, rynek pracy, edukacja.
Wskazane cele mają charakter jedynie przykładowy, a wyczerpującą listę można znaleźć na stronie www.aiir.pl.
Na co przykładowo można przeznaczyć pieniądze:
przygotowanie dokumentacji technicznej: koncepcja budowlana, projekt budowlany, projekt wykonawczy itp., zakup nieruchomości związanej z realizacją projektu, prace inwestycyjne np.: budowlano‑montażowe, wykończeniowe, dostosowanie obiektów i pomieszczeń, zakup materiałów, promocję gospodarczą i udział w targach, technologie komunikacyjne i informacyjne dla MŚP (mikro, małych i średnich firm), np. zakup komputerów, serwerowni, usługi informatyczne, szkolenia itp.
Katalog możliwości jest naprawdę rozbudowany.
Źródło: Agencja Informatyzacji oraz Rozwoju www.aiir.pl
Opracowanie: Jolanta Tokarczyk